Buddhismus chat s Olem

4. března 2010 v 22:05 |  Buddhismus

Ole Nydahl

Internetový chat s Olem Vídeň 2002


Moderátor: Vítáme vás na chatu s lamou Olem! Nyní můžete psát své otázky.
Lama Ole: Jsem rád, že se všichni zajímáte o nejnovější zprávy a doufám, že vám budu nápomocný. V současnosti zažíváme rušnou dobu s obrovským rozvojem a tak je dobré být v kontaktu. Navštěvujte prosím také naše internetové stránky.
Shunya: Co je to ngöndro?
Lama Ole: Ngöndro jsou tak zvané základní praxe tibetského buddhismu. Jsou to fyzicko-mentální cvičení, která jsou sama o sobě prospěšná a vedou k pokročilejším úrovním praxe; existuje kniha, která pojednává o tomto tématu a kterou jsme vydali v různých jazycích.
Majka: V jedné z tvých přenášek jsi řekl, že se zajímáš o zemskou gravitaci. Mnoho vědců a dalších lidí včetně mne věří, že gravitace je jedním z možných budoucích zdrojů energie. Objevy tohoto druhu mohou změnit naše životy. Jen si představte auta poháněná zemskou gravitací. Nebo mezigalaktické cestování založené na tomto principu. Každopádně je to zatím taková velká záhada. Lamo Ole, máš v této věci nějaké nové myšlenky?
Lama Ole: Zemská gravitace znamená, že všechny věci jsou navzájem spojeny a jestliže dojde ke spojení s vědomím, je to ohromná věc.
Peyotl: Lamo Ole, v Německu navštěvuješ 40 center během jednoho roku (60 dnů) a pouze 4 centra v Polsku (9 dní). Proč? Zanedbáváš nás? :)
Lama Ole: Caty již určila pro návštěvu Polska více dní než letos. V Německu je již více než 80 center a také je zde potřeba zařídit mnoho organizačních záležitostí.
Ruse-bg: Je možné, abych se zúčastnil phowy v den mých narozenin? Narodil jsem se 29. 6. 1976 a právě v tento den bude kurz phowy v Kasselu. Nevadí to?
Lama Ole: Přežiješ to.
Shunya: Můžeš nám stručně vysvětlit Přípravná cvičení?
Lama Ole: Není možné vysvětlit Přípravná cvičení stručně.
Dorje: Lamo Ole, již jsem více než dvacettisíckrát odrecitoval mantru Diamantové mysli, ale ještě jsem nedělal meditace útočiště a stále se cítím dobře. Navrhuješ, abych dělal něco jinak?
Lama Ole: Přijímej útočiště každý den. I před meditací na Diamantovou mysl je důležité přijímat útočiště.
Dorje: Díky.
Lama Ole: Není to otázka toho, zda děláš něco dobře nebo špatně, ale zda to děláš dobře nebo lépe.
Beth: Četla jsem, že se objevilo hnutí usilující o blokování inventáře v Rumteku. Máš o tom nějaké zprávy?
Lama Ole: Druhá strana se to snaží zablokovat vším, co mají; přiměli tisíce lidí k tomu, aby demonstrovali proti provedení inventury, ale nyní si musí vybrat mezi 13. nebo 30. dubnem.
zosia: Ahoj Ole, ahoj všichni. Jak se má Karmapa?
Lama Ole: Velmi pilně studuje. Cítí velkou zodpovědnost vůči současné tibetské kultuře a užívá si výuku mnichů v institutu.
Shunya: Kdyby všechno bylo pouze myslí, potom by zemská přitažlivost byla spojena s vědomím...je to tak?
Lama Ole: Ano, ale záleží na tom, zda jde o vědomí samo o sobě nebo o produkt vědomí.
Prlan: Kdy a kde bude v Evropě iniciace Kálačakry?
Lama Ole: Teď si nejsem příliš jistý tím, co bude, ale je to plánováno na léto 2003 v Grazu.
existence: Drahý Ole, je důležité nosit na krku gau a ochránce?
Lama Ole: Někdo je nosí, někdo ne. Obvykle doporučuji lidem, aby nosili ochránce na zápěstí - muži na levém, ženy na pravém - protože uzlík na ochránci představuje sídlo buddhy. Na druhé straně, všichni dobří lidé již určitý druh ochrany mají. Samozřejmě pokud pracuješ v takové práci, kde jsi do půli těla svlečený, není to příliš praktické.
acho: Drahý lamo, nemám žádné otázky. Je to projev moudrosti, nebo hlouposti?
Lama Ole: Nic než moudrost.
marpski: Ahoj, můj lamo, podstatou Němce je forma a podstatou Poláka je materiál...jak je přesvědčit, aby se od sebe navzájem učili?
Lama Ole: Myslím, že v současné době se učí skvěle.
zosia: Můžeme nějakým způsobem pomoci Karmapovi?
Lama Ole: Ano, dobře praktikujte, buďte si vědomi toho, co se děje, a přejte mu veškeré možné štěstí.
Dirk--Bxt: Ahoj Ole, v německé televizi (ZDF) o tobě vysílali film. Co si o tom myslíš?
Lama Ole: Myslím, že nebyl moc dobrý, protože ti redaktoři nemohli skutečně pochopit to, co děláme. Jeden z nich byl silně křesťansky založený a nebyl schopný pochopit způsob, jakým přemýšlíme. Na druhé straně to lidem ukazuje, že můžeš být šťastný a zároveň duchovní. Oni vybrali pouze několik věcí (8 minut) z pěti hodin filmu a podle mého názoru to nebylo to nejzajímavější, ale není to tak důležité. Byla to jen reportáž, žádná velká výpověď. Příště by měli poslat filosofa nebo někoho takového.
Peyotl: Lamo Ole, už jsem jednou měl pocit, že jsem téměř vysvobozený a náhle jsem zažil opravdu VELKÝ krok zpět v mém rozvoji (něco jako pád z několika "poschodí", ačkoliv stále svědomitě praktikuji). Co to může být?
Lama Ole: V podvědomí si neseme dojmy z nespočetných životů a stává se, že se některé věci náhle objeví a zase zmizí.
hwang: Ahoj Ole, nejsem si jistý, zda jsem homosexuál nebo ne. Přitahují mě obě pohlaví. Poraď mi prosím, co mám dělat?!! Kdybych opravdu byl homosexuál, co pak?!!
Lama Ole: Víš, je nádherné slyšet někoho, kdo má velké srdce. Vždy přej vše nejlepší lidem, kteří jsou stejného pohlaví jako ty, ale zůstaň s lidmi opačného pohlaví, je to mnohem praktičtější.
Lisandro: Kdo bude předávat tuto iniciaci Kálačakry?
Lama Ole: Iniciací je několik. Jednu bude předávat Dalajláma, další pravděpodobně Cečhu rinpočhe a další. Velmi zajímavé jsou velké iniciace, které bude letos předávat Lobpön Cečhu rinpočhe, a které jsou pro linii Kagjü opravdu těmi nejdůležitějšími. Budou předávány v souvislosti s mým kurzem phowy, který proběhne ve dnech 28. 6.-14. 7. a na závěr kurzu budou tyto iniciace.
Shunya: Existuje nějaký film se 17. Karmapou, jak předává učení ? Rád bych ho měl.
Lama Ole: Máme nějaké filmy, které natočila Caty a další lidé. Jsou převážně o naší práci na velkém světovém centru, které chceme založit v Německu a zdá se, že se Karmapovi velice líbí.
nani: Když zemře dítě, jeho rodiče také prožívají utrpení. Souvisí smrt dítěte nějak s karmou jeho rodičů?
Lama Ole: Nepřímo děti přicházejí k takovým rodičům, se kterými mají propojení, takže jestliže se toto dítě může narodit, pak musí mít jeho rodiče určitý potenciál k prožívání utrpení. Ale rodiče nejsou příčinou této smrti, která v nich vyvolává skryté utrpení.
AlexV: Ahoj Ole. Doporučil bys nám knihu "Mahámudra", kterou napsal Čhögjam Trungpa rinpočhe?
Lama Ole: Promiň, ale nevím, tuto knihu jsem nečetl. Existuje mnoho dobrých knih na téma mahámudra. Zeptej se Manfreda Seegerse. On by tu knihu mohl znát.
Alexey: Ahoj Ole! Přijede některý z buddhistických učitelů 1. května do Askatu?
Lama Ole: To nevím.
Edic: Lamo Ole, tvůj styl učení mě přitahuje, ale když čtu učení tibetských učitelů naší linie, cítím uvnitř něco negativního. Je to špatně?
Lama Ole: Oh, jsi velmi moderní člověk a pravděpodobně trošku rebel. Možná také musíš nebo jsi musel bojovat za to, aby ses osvobodil od určitých nátlaků a kontroly, které jsi zažíval v dětství.
Shunya: Až budeš v Kanadě, přijedeš také do Ontaria?
Lama Ole: Upřímně řečeno, musím se podívat do svého plánu. Rád bych přijel, ale nemám teď svůj plán u sebe, takže ti nemohu odpovědět. Zeptej se Karin z L. A., ona organizuje naše cesty.
gerintol: Lamo Ole, máš vlastní e-mail?
Lama Ole: Všechny e-maily chodí přes mé přátele a můj tým. Nejsem ještě počítačově gramotný.
Andrey: Jak se správně provádí invokace Mahákály?
Lama Ole: Sežeň si text a zpívej ho v tibetštině. Občas si přečti překlad a mysli na to, že budeš také chránit všechny bytosti. Tak je to správně.
reneta: Co by se stalo, kdybychom nějakým způsobem přišli o hračku naší mysli, o meditaci?
Lama Ole: Myslím, že by ses musela znovu naučit meditovat.
Edic: Lamo Ole, já sám nekouřím, ale když se s tebou setkám, cítím takovou radost, že pak několik dní kouřím. Je to špatný zvyk? Děkuji. Edward z Ruska.
Lama Ole: Myslím, že dokud je to tak, že vždy po několika dnech kouřit přestaneš, není to žádný problém.
dnepr: Drahý Ole, na kdy plánuješ cestu po ukrajinských centrech a kdy bude na Ukrajině kurz mahámudry? Obojí by bylo dobré pro nové lidi.
Lama Ole: Už by to mělo být v mém plánu. Podívej se do něj, prosím. Těším se.
Rus_Ivan: Lamo Ole, co si myslíš o Blavatské z Ruska?
Lama Ole: Máš na mysli madam Blavatskou?
Rus_Ivan: Ano.
Lama Ole: Madam Blavatská. Myslím, že to byla filosofka a žila na konci minulého století.
existence: Drahý Ole, je v pořádku přijímat iniciace od učitelů z jiných škol - Digung, Dugpa nebo dzogčhen?
Lama Ole: Tibeťané to obvykle nedělají, protože existují určité velmi hluboké rozdíly a zvláště nepřijímají iniciace, pokud musejí skládat jakékoliv sliby. Na druhé straně jsou všichni tito učitelé skvělí, ale když člověk začne být zmatený, trvá potom velice dlouho, než se podaří tento zmatek odstranit.
Alexey: Nejdražší Ole!!!!!!!!!!!!! Jak tady tak sedíme a nevíme, co se máme zeptat, tak jsme se rozhodli popřát ti vše nejlepší, hodně štěstí a skvělé žáky! Tví oddaní přátelé z Askatu.
Lama Ole: Mí skvělí přátelé, byl jsem s vámi opravdu rád. Vaše hluboká přání zůstanou se mnou.
Nikolayl: Ole, mojí mamince je 69 a je stále více senilní, dětinská a beznadějná. Zvláště potom, co zemřel můj otec. Žárlí, když věnuji pozornost jiným lidem, a to, že s ní trávím málo času, klade za vinu buddhismu. Co s ní mám dělat?
Lama Ole: Řekni jí, aby myslela na to, že se nad její hlavou nachází to nejkrásnější, co si jen dokáže přestavit a že za tím půjde. Velice dobré by bylo, kdyby se mohla naučit mantru Óm mani päme hung.
Alexsey: Slyšel jsi něco o knize Urantia? Co si o ní myslíš?
Lama Ole: Vůbec netuším, co je to Urantia. Nic jsem o tom neslyšel ani nečetl. Doufám, že je to dobré.
hwang: Jak mohu definitivně zjistit, zda jsem hetero- nebo homosexuál? Nebo věříš, že existuje bisexualita?
Lama Ole: Věřím, že existuje bisexualita, ale heterosexualita je praktičtější. Tvoje mysl má mnoho síly a může si vybírat.
Andrey: Andrey a Jane. Smíme se zúčastnit kurzu phowy, i když jsme stotisíckrát nezopakovali mantru ÓM AMI DÉVA HRÍ?
Lama Ole: Ve skutečnosti se ÓM AMI DÉVA HRÍ říká velice snadno. Představte si rudého buddhu nad vaší hlavou a začněte hned teď.
heike5: Ole, jak je Lobpönovi Cečhuovi rinpočhemu, je v pořádku?
Lama Ole: Má se skvěle. Je mu lépe než kdy jindy a za několik týdnů bude ve Španělsku na jižním pobřeží pracovat na velké stúpě.
Nikolayl: Můžeme studovat učení Thrangua rinpočheho a khenpa Cchultrima rinpočheho, které vyšlo v časopise Shenpen Osel? Podporují Örgyena Thinleyho, ale jejich učení jsou velmi hluboká a zajímavá.
Lama Ole: To je opravdu vážná otázka. Doporučoval bych příliš do těchto učení nepronikat, dokud se nevyjasní otázka naší linie. Oba jsou to dobří učitelé, ale energie toho, co reprezentují, se v jejich učení odráží.
Ruse-bg: Lamo Ole, prosím tě, odpověz mi. Mohu se zúčastnit kurzu phowy v Kasselu v den mých narozenin?
Lama Ole: Nejezdi :)
Nikolayl: Jak pokračuje tvoje kniha o smrti a umírání?
Lama Ole: Stále na ní pracuji.
zosia: Mám velmi špatný pocit z toho, že na světě trpí mnoho bytostí, ale já sama jim mohu pomoci jen velice málo. Na druhé straně cítím, že nepomohu nikomu, jestliže se nejdříve sama nevysvobodím. Co s tím?
Lama Ole: Dělej to, co máš zrovna před nosem, medituj, říkej mantry a lidé, kterým budeš schopna pomoci, k tobě sami přijdou.
Shunya: Vypadá to, že v Ontariu, ve městě s největším počtem obyvatel v Kanadě, není žádné centrum buddhismu Diamantové cesty. Byl zde se svou černou korunou šestnáctý Karmapa. Proč tu není žádné centrum? Pro mě byla linie jasná...poznala jsem ho. Už dříve jsem rozpoznávala lidi.
Lama Ole: Myslím, že máme kontakt v Torontu, ale nejsem si tím teď úplně jistý. Možná, že jedno centrum založíš ty.
existence: Drahý Ole, když spíš, vidíš sny, nebo pro tebe není žádný rozdíl mezi stavem spánku a bdělosti?
Lama Ole: Někdy když spím, tak si užívám sny, ale nepovažuji je za tak důležité.
Rus_Ivan: Lamo Ole! Jak se ti líbilo v Sant-Petěrsburgu v Rusku ? :)
Lama Ole: Absolutně jsem si to užil. Kurz byl velmi dobrý a bylo příjemné mít na něm 1 200 přátel.
Feichtis: Ahoj Ole! Jak aplikovat zákon příčiny a následku na utrpení lidí, kteří mají kolektivní karmu?
Lama Ole: U každého je to jeho vlastní příčina a následek, které vznikají z podobných tendencí a objevují se ve stejnou dobu a na stejném místě stejně jako u ostatních lidí.
Shunya: Líbilo se mi tvoje živé vysílání po síti z Polska, doufám, že jich uděláš víc.
Lama Ole: Také doufám.
Alexsey: Lamo Ole, při recitaci mantry Dordže Sempy zadrhávám a mám bloky. Co mám dělat?
Lama Ole: Je to projev očisty tvého centra řeči. Na chvilku zpomal a potom zase naber páru.
Emilia: Nejdražší lamo Ole, přeji si, aby mnohem více bytostí poznalo, jak výjimečného učitele vadžrajány v tobě máme. Co víc bych měla dělat?
Lama Ole: Pokračuj ve svých přáních, jsou opravdu dobrá.
Lompa: Sešitky s invokací Mahákály, které jsou v centrech, neobsahují překlad. Měli bychom novým lidem poskytovat překlad invokace? Měli bychom stále dělat všechny ty vizualizace s lebkami atd.?
Lama Ole: Překlady bych postupně dával lidem ve chvíli, kdy dosáhnou určité úrovně vyspělosti a kdy používají meditaci tak, jak je napsaná.
marpski: Občas, když vidím, jak si někdo libuje ve své hlouposti, trošku se rozčílím, když si uvědomím budoucí následky tohoto přístupu. Máš nějaký nápad, jak se s tím vypořádat...?
Lama Ole: Je to čistě tvůj soucit nebo smysl pro pořádek, ale snaž se tento pocit co nejvíce omezit. Představ si nad hlavami takových lidí buddhu moudrosti Maňdžušrího, nech ho sestoupit do jejich srdcí a představ si, jak je celé vyplňuje zlatým světlem.
Shunya: Je možné obdržet jidam ve snu?
Lama Ole: Prostřednictvím snů můžeš dostat požehnání jidamu, pro praxi toho ale potřebuješ víc.
eva_emo: Kdy myslíš, že vyjde tvoje kniha Mahámudra v angličtině?
Lama Ole: Na konci června bych s tím měl být hotov.
dnepr: Lamo Ole, co máme dělat, když máme příliš mnoho duševní práce a nemáme žádný čas na odpočinek?
Lama Ole: Medituj na své srdeční centrum uprostřed tvé hrudi, představ si, že tvoje energie je malá bílá nebo duhová kulička, která se nachází na vrcholku tvé hlavy a vyslovuj khaaa. Spusť kuličku dolů na úroveň srdce a odtud ji posílej jako světlo ke všem bytostem.
hhh: Jak bychom měli vyslovovat mantru buddhy Amitábhy: Óm ami déva hrí nebo ŠRÍ?
Lama Ole: HRÍ s H. Nezní v tom žádné "Š".[1]
Edic: Lamo Ole, praktikuji několik let, ale nyní mě začalo přitahovat učení zenu. Stále o tom uvažuji a jsem z toho nervózní. Co bys mi v této situaci doporučil? Děkuji.
Lama Ole: Zen je výborný. Velmi formální a jasný. Každopádně, pokud dáváš přednost skupinám praktikujícím Diamantovou cestu, pak dělej meditaci bez forem. Začni s tím, že přijmeš útočiště, potom nech v sobě rozpustit buddhu a během meditace buď jednoduše sám buddhou. Musíš ale udržet svou mysl velice jasnou. Když budeš usínat a budeš mít zamlženou mysl, ztratíš sílu.
existence: A co vídáš ve svých snech?
Lama Ole: Jenom samé tančící dívky.
dnepr: Během meditace mívám různé myšlenky, které nenechávám odejít, spíš to vypadá, že je odstrkuji. Jak to mohu změnit?
Lama Ole: Myšlenky jsou jako děti; je přirozené, že odběhnou a ty si přeješ, aby zůstaly na jednom místě. Nenásilně obrať svoji pozornost na objekt, na který medituješ a zůstaň s tím, co myšlenky vyvolává, uvědomuje si je a v čem zanikají.
Moscow: Jestliže nemám žádnou otázku, je to projev hlouposti, nebo bych měl být rád, že to tak je?
Lama Ole: Mí osvícení bratři jsou vždy vítáni, skvělé.
Shunya: Je možné při cestě do Indie navštívit Karmapu? Stárnu a vše je příliš pomalé.
Lama Ole: Ano, je to možné kromě několika měsíců počínaje červnem, protože Karmapa bude na retreatu.
Moderátor: Velice vám děkujeme za tento zajímavý chat a zdravíme z Vídně!
Lama Ole: Děkuji vám. Doufám, že moje odpovědi byly užitečné a také doufám, že lidé budou moci cestovat a meditovat i na své narozeniny.

[1] Lama Ole na kurzu phowy vysvětloval, že slabiku HRÍ vyslovujeme s přídechem - při poslechu to tedy může znít podobně jako ŠRÍ, pozn. překl.

překlad: Helena Malá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama